Ushqime dietike të cilat mund t’ju bëjnë të shtoni në peshë!

Shpërndaje

Rreth 39% e adultëve në botë konsiderohen si mbipeshë dhe industria e ushqimeve dietike është në lulëzim të plotë. Ushqimet dietike, të etiketuara si “me pak yndyrë”, “me pak kalori”, “me pak sheqer” “pa sheqer”, etj, janë ideuar për persona që kërkojnë të bien në peshë, por në disa raste ato mund të bëjnë më […]

Lexo më shumë

A e rrit vërtetë kafja tensionin e gjakut?

Shpërndaje

Kafja është një nga pijet më popullore në botë dhe sipas llogaritjeve, në një vit konsumohen rreth 8.7 miliardë kg kafe. Megjithatë ekziston një debat i vazhdueshëm nëse kafja bën mirë për shëndetin apo jo, sidomos për sa i përket presionit të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës. Po! E ngre përkohësisht tensionin e gjakut. Studimet […]

Lexo më shumë

Yjet Michelin , Oscar-ët e Kuzhinës.

Shpërndaje

Çdo vit Michelin nxjerr katallogët e tij të famshëm për restorantet më të mira në botë, sipas vlërësimit të kritikëve të tij, të cilët i vlerëson më një, dy apo tre yje. Por cfarë janë në të vërtetë yjet Michelin c’është gjithë kjo zhurmë që bëhet rreth tyre? Yjet Michelin janë një histori fame dhe […]

Lexo më shumë

Shegët

Shpërndaje

Shegët më kanë pëlqyer gjithmonë shumë. Sa të lezetshme janë kur i hap në dysh me një kërcitje dhe dalin ato kokrrat e bukura, të kuqërremta të rreshtuara radhë radhë. I fut në gojë, i shtyp lehtë me gjuhë dhe ato “shpërthejnë” duke lëshuar lëngun e tyre super të shijshëm, të ëmbël dhe lehtësisht të […]

Lexo më shumë

3 receta të thjeshta dhe interesante për festën halloween

Shpërndaje

Festa e halloween ka hyrë tashmë prej disa vitesh në kulturën tonë. Me këtë temë fëmijët bëjnë party nëpër shkolla, dyqanet e lodrave mbushen me zbukurimet dhe aksesorët përkatës, lokalet e natës organizojnë evente kurse restorantet ideojnë menu. Më poshtë po ju paraqesim tre receta të thjeshta për festën e halloween që mund tia bëjnë […]

Lexo më shumë

Peshk në Mynih?! Sigurisht! Restorant “Fisch Witte”

Shpërndaje

Shumë thonë “peshku haet vetëm në det” por unë do të thosha se “peshku haet ku të duash, mjafton që ta paguash.” Restoranti ndodhet aty nga fundi i tregut dhe është po aq i zhurmshëm sa dhe tregu. Nga njëra anë janë dy vitrina ekspozitor të ndara në mes nga hyrja e restorantit. Ato vazhdojnë […]

Lexo më shumë

Victuals Market në Mynih

Shpërndaje

Victuals Market është një një shesh – treg në qendër të Mynihut, vetëm 2 minuta larg nga Marienplatz, sheshi qëndror i qytetit. Ai është një përzierie e zhurmshme turistësh, vendalinjsh, lypësish, emigrantësh, shitësish e blerësish, që në pamje të parë ngjan më shumë me birrari në ambient të hapur se sa me treg. Në fakt […]

Lexo më shumë

Mavrovski Merak

Shpërndaje

Jemi buzë liqenit të Mavrovës, jo në Mavrovë, por në Leunovo nga ana tjetër e liqenit, pranë digës. Të gjitha mirë e bukur, natyra, ambienti, etj, por ushqimi është për të ardhur keq. Si përfundim, me përjashtime shumë të rralla, ushqimi i hotelit mbetet ushqim hoteli! Demode dhe pa shije. Pasi i dhamë 2 shance […]

Lexo më shumë

3 djathëra që më pëlqejnë

Shpërndaje

Djathërat më pëlqejnë shumë. Të gjithë! Restorantet I dashurojnë ata! Për ta mund të flitet pa fund. Për ta janë shkruar libra e enciklopedi. Mund të përmendja thëniet e famshme për to, llojet ekstravagante të tyre, kuriozitete, receta, etj, etj. Por këto mund ti gjesh edhe në web apo jo? Kështu që unë thjesht do […]

Lexo më shumë

Franca, kampionia përjetshme e botës së kulinarisë

Shpërndaje

Është e vështirë të imagjinosh se si do të ishte kuzhina botërore pa atë franceze. Nuk mendoj se ka restorant në botë që nuk aplikon të paktën pjesërisht ndonjë teknikë franceze gatimi. Produktet e saj, verërat, konjaku, djathërat, buka, tartufi, foie gras, ëmbëlsirat, etj, janë simbol i ekselencës dhe finesës. Termat franceze janë për kuzhinën […]

Lexo më shumë